با رعایت این 20 مورد جلوی نشتی روغن ترمز ماشینتو بگیر

  1. لنت لاین
  2. مقالات
  3. با رعایت این 20 مورد جلوی نشتی روغن ترمز ماشینتو بگیر
با رعایت این 20 مورد جلوی نشتی روغن ترمز ماشینتو بگیر

سیستم ترمز خودروی شما سپر بلای شما در برابر هر مانعی است که به آن نزدیک می شوید. بنابراین بدون روغن ترمز مناسب در سیستم، خودروی شما به درستی متوقف نخواهد شد. دقیقاً به همین دلیل است که تعمیر و نگهداری سیستم ترمز و تعویض به موقع روغن ترمز، برای ایمنی شما و هر مسافری که در خودرویتان است، ضرروی می باشد.

در این بخش از مطلب، 20 راه برای جلوگیری از نشتی روغن ترمز را بررسی می کنیم.

1.  تعویض به موقع لنت‌ های ترمز

رانندگی با لنت های فرسوده نه تنها به بخش های دیگر نظیر روتورها و درام آسیب می رساند، بلکه ممکن است سبب خوردگی و شکستگی بخش هایی از سیستم ترمز شود که راه را برای نشتی روغن باز می کند. بنابراین تعویض دوره ای و منظم لنت ترمز چرخ های جلو و عقب از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

2. تعویض درزگیرهای فرسوده

آب بندی درزگیرها در سیستم های ترمز باعث حفظ فشار روی مایعات در فرآیند ترمزگیری می شود و از ورود احتمالی آلاینده ها یا نشتی روغن ترمز جلوگیری می کند. استفاده از درزگیرهای اورینگ، بهترین قطعه برای تعویض درگیرهای فرسوده است.

3. استفاده از روغن ترمز مرغوب و با کیفیت

روغن ترمز با کیفیت بالا برای اطمینان از کارکرد ترمزها در بالاترین حد از کارایی ضروری است. تا زمانی که از پدال های ترمز خود را تا آخرین حد ممکن فشار ندهید، متوجه اهمیت مرغوبیت و چسبندگی لازم برای یک روغن ترمز با کیفیت نخواهید شد.

4. تعویض منظم روغن ترمز

با گذشت زمان، رطوبت موجود در روغن ترمز می تواند خطوط ترمز را خورده و باعث ضعیف شدن و در نهایت از کار افتادن آن ها شود. بنابراین یکی از مهم ترین کارهایی که باید برای جلوگیری از نشتی روغن ترمز انجام دهید، تعویض منظم روغن ترمز است.

5. بازدید و تعمیر لوله ‌های ترمز

لوله هایی که وظیفه انتقال روغن ترمز را بر عهده دارند، ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند. بنابراین بازدید و تعمیر لوله های انتقال دهنده روغن ترمز، یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای جلوگیری از نشتی روغن ترمز انجام دهید.

6. تمیز کردن مخزن روغن ترمز

شستشوی مخزن روغن ترمز یکی دیگر از کارهایی است که می تواند نشتی احتمالی روغن را به شما نشان دهد. علاوه بر این شستشوی مخزن در فواصل زمانی منظم از خوردگی بدنه آن جلوگیری می کند.

7. بازدید اتصالات و مهره‌های روغن ترمز

اتصالات جزو قسمت هایی در سیستم ترمز هستند که بیشترین نشتی روغن در آنجا اتفاق می افتد. بنابراین بازدید از اتصالات، اطمینان از سلامت پیچ ها و مهره ها، از نشتی روغن ترمز جلوگیری می کند. محکم کردن اتصالات و جایگزین کردن پیچ و مهره های هرز شده با پیچ و مهره های سالم از بروز این اتفاق جلوگیری می نماید.

8. تعویض به موقع کالیپرهای فرسوده

به طور معمول، آب می تواند از طریق نشتی در خطوط ترمز یا شکستگی مهر و موم در سیلندر اصلی یا کالیپر وارد سیستم شما شود. نشت روغن ترمز نیز اغلب به دلیل فرسودگی مهر و موم در سیلندر اصلی، کالیپر یا سیلندر چرخ ایجاد می شود. اگر مشکوک به نشت روغن ترمز از خودروی خود هستید، با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید تا وسیله نقلیه خود را برای بررسی روغن ترمز به یک مکانیک ببرند.

9. تنظیم فشار هوای کالیپرها

عدم تنظیم تنظیم فشار هوای کالیپرها می تواند به مرور زمان سبب سایش لنت ترمز و دیسک ها شود. خودروهای معمولی از ترمزهای دیسکی در چرخ ‌های جلو و ترمزهای درام در عقب استفاده می‌کنند و این دو نوع ترمز کاملاً متفاوت تنظیم می‌شوند.

10. سرویس منظم سیستم ترمز

حفظ سلامت ترمزهای خودرو با سرویس منظم، میزان پاسخگویی آن ها را در فرآیند ترمزگیری افزایش می دهد و به شما کمک می کند از تصادفات احتمالی جلوگیری کنید. اجزای زیادی در سیستم ترمز شما وجود دارد و مراجعه به یک متخصص تعمیرات خودور می تواند سبب اطمینان شما از سطح روغن ترمز و عدم نشتی آن شود. همچنین سلامت کالیپر و روتورها نیز چک می شود.

11. رفع نشتی در سیلندر چرخ ‌ها

نشتی سیلندر چرخ قدرت ترمز خودرو شما را به خطر می اندازد. کارهایی وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت سیلندر چرخ انجام دهید. انجام سرویس های دوره ای، رعایت توصیه های نگهداری و تعویض به موقع روغن ترمز می تواند عمر سیلندر چرخ شما را افزایش دهد.

12. تعمیر صحیح سیستم بوستر ترمز

عملکرد صحیح سیستم بوستر ترمز از اهمیت زیادی برخوردار است. عملکرد سیستم ترمز وسیله نقلیه توقف یا کاهش سرعت وسیله نقلیه موتوری در حال حرکت یا جلوگیری از حرکت آن در حالت ایستا است. تمامی سیستم های ترمز از نیروی اصطکاک برای عملکرد خود استفاده می کنند. در صورت خرابی سیستم بوستر ترمز، امکان نشتی روغن وجود دارد.

13. آچارکشی اتصالات و مهره ‌ها

اگر پیچ ‌های تنظیمی روی روتور ترمز از بین رفته یا شل شده باشند، می ‌تواند منجر به ناهماهنگی یا جا به ‌جایی روتور در حین حرکت خودرو شود. این موضوع می تواند باعث لرزش ترمزها یا ایجاد صدای سوت یا ساییدن شود و می تواند منجر به سایش ناهموار اجزای مختلف سیستم ترمز خودرو گردد.

14. تمیز کردن سیستم ترمز از گرد و خاک

نفوذ گرد و خاک و آلودگی در سیستم ترمز خودرو سبب نقص و اختلال در عملکرد بخش های مختلف آن می شود. این نقص در عملکرد و فرسودگی قطعات، یکی از علل شایع نشتی روغن ترمز است. بنابراین شما با تمیز کردن سیستم ترمز از گرد و خاک، می توانید علاوه بر بهبود عملکرد خودرو، از نشتی روغن ترمز نیز جلوگیری کنید.

15. عیب‌یابی الکترونیکی سیستم ترمز

ترمز مکانیکی باعث تولید گرد و غبار فلزی می شود که می تواند به یاتاقان ها آسیب برساند. ترمز برقی چنین مشکلی ندارد. اگر ترمزهای مکانیکی به درستی تنظیم نشده باشند، ممکن است باعث وارد شدن ضربه به ماشین یا قطعات ماشین شود. فرسودگی و خرابی قطعات سیستم ترمز نیز یکی از دلایل نشتی روغن ترمز است که می توان با عیب یابی الکترونیکی سیستم ترمز، از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

16. تعویض قطعات معیوب ترمز

اطمینان از عملکرد مناسب ترمزها و تعویض قطعات فرسوده مانند لنت و کفشک در زمان مناسب، در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. همچنین می تواند به طور بالقوه وسیله نقلیه شما یا حتی جان شما را در تصادف نجات دهد؛ ضمن اینکه از نشتی روغن ترمز نیز جلوگیری می نماید.

17. رفع نشتی در شیر خلاء ترمز

نشتی خلاء تقویت کننده ترمز ممکن است منجر به تولید هوای کنترل نشده در سیستم القایی شما و ترکیب سوخت کم در موتور شما شود. همچنین ممکن است کاهش RPM موتور و شاید توقف موتور را مشاهده کنید. در حالی که نشتی دیافراگم تقویت کننده ترمز خلاء اغلب مقصر این موضوع است؛ ایراد ممکن است از شیر چک معیوب باشد.

18. تنظیم اجزای سیستم ترمز دستی

اگر کابل ‌ها، لنت ‌ها یا کفشک ‌های ترمز به درستی تنظیم نشده باشند، می ‌تواند منجر به ترمزگیری ناکارآمد یا سایش بیش از حد اجزای ترمز شود. کابل های ترمز آسیب دیده یا فرسوده نیرو را از ترمز دستی یا ترمز پا به مکانیزم ترمز منتقل می کنند. عدم تنظیم این اجزا می تواند سبب نشتی روغن ترمز و اختلال در عملکرد ترمزگیری شود.

19. جلوگیری از ورود رطوبت به قطعات ترمز

اگر رطوبت وارد شده به روغن ترمز بیش از حد معمول شود، هنگامی که مایع تحت ترمز گرم می شود، با تبدیل شدن رطوبت به بخار در داخل خطوط ترمز، مشکلاتی ایجاد می شود. این باعث ایجاد حس نرم و اسفنجی پدال ترمز می شود و ترمز خودروی شما را آنطور که باید متوقف نمی کند. بنابراین جلوگیری از ورود رطوبت به قطعات مختلف سیستم ترمز برای جلوگیری از نشتی روغن ترمز الزامی است.

20. استفاده از قطعات یدکی مرغوب و استاندارد

استفاده از قطعات یدکی مرغوب و استاندارد احتمال نشتی روغن ترمز را تا حد ممکن پایین می آورد و ایمنی راننده و سرنشینان را تضمین می کند.

3.5/5 - (2 امتیاز)
آیا تعویض روغن ترمز روی نرم شدن پدال ترمز تاثیر داره ؟
بهترین لنت ترمز دیسکی هایما s5 و هایما s7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پیشنهادهایی برای شما

فهرست
هنوز دو دلی؟ قسطی بخر.