زمان تعویض لنت ترمز

چه زمانی لنت ترمز را تعویض کنیم؟

 زمان تعویض لنت ترمز را نمی توان به طور دقیق تخمین زد. زمان تعویض به نوع رانندگی و شهری که در آن زندگی میکنید، بستگی دارد. در شهرهای پرترافیک و بزرگ که تعداد دفعات ترمزگیری بیشتر است معمولا لنت ترمز ها بعد طی مسافتی بین 12 الی 13 هزار کیلومتر نیازمند تعویض هستند اما در صورتی که تعداد دفعات ترمزگیری در طول روز کم باشد این مسافت به 30 الی 40 هزار کیلومتر می رسد.

نکات مهم در زمان تعویض لنت ترمز

  • زمانی که تعویض لنت ترمز انجام می دهید، ترمز ماشین ضعیف می شود بنابراین باید با احتیاط رانندگی کنید.
  • از ترمز زدن های شدید و پشت سرهم خودداری کنید و به لنت ترمز فشار نیاورید.
  • به لنت ترمز تازه فرصت دهید تا آب بندی شود به این صورت که خطوطی که روی دیسک چرخ است روی لنت ترمز بیفتد و به اصطلاح آب بندی گردد.
  • نکته ی بعدی اینکه اگر لنت جلو و عقب خودرو در زمان یکسان تمام شد حتما یک فاصله سه الی چهار روز بین تعویض لنت جلو و عقب بدهید چرا که هنگام تعویض هم زمان لنت جلو و عقب خودرو، لنت خودرو به شدت ضعیف می شود و بسیار خطرناک است.

علائم نشان دهنده زمان تعویض لنت ترمز

  • سوت کشیدن یا خرخر کردن لنت ترمز

سوت کشیدن لنت ترمز که در سایت های مختلف جیر جیر کردن نیز عنوان می شود علل مختلفی دارد اما یکی از علت های آن تمام شدن لنت ترمز است؛ بنابراین باید قبل از آسیب رساندن به دیسک چرخ لنت ترمز تعویض گردد.

  • فاصله زمانی طولانی بین زمان فشار دادن پدال ترمز تا توقف کامل خودرو

عملکرد ضعیف خودرو در هنگام ترمز گیری یکی دیگر از عواملی است که زمان تعویض لنت ترمز را نشان می دهد. البته باید این نکته ذکر شود که گاهی این اتفاق به خاطر کم شدن روغن ترمز است که مراجعه به مکانیک می تواند علت اصلی را مشخص نماید.

  • شنیدن صدای ساییدگی به هنگام ترمزگیری

از نشانه های تمام شدن لنت ترمز، شنیدن صدای ساییدگی به هنگام ترمزگیری است. در برخی لنت ترمزها نشانگر سایش فلزی تعبیه شده است که با ایجاد صدای بلند، شما را تمام شدن لنت ترمز باخبر می کند.

  • ایجاد لرزش در هنگام ترمز گیری

حتما شما این تجربه را داشته اید که به هنگام ترمز گرفتن لرزش در خودرو ایجاد می شود که آلارمی برای زمان تعویض لنت ترمز است.

  • سنسور لنت ترمز:

بعضی خودروها دارای سنسور هشدار دهنده لنت ترمز هستند که روشن شدن آن نشان دهنده تمام شدن لنت ترمز است.

  • کشیدن ماشین به یک طرف در هنگام ترمز

در این مواقع بهتر است کالیپر به چرخ ها بچسبد و منجر به اصطکاک شود، این یکی از نشانه های پایان ترمز عقب برای تعیین بهترین زمان برای تعویض لنت ها است.

زمان تعویض لنت ترمز در انواع خودرو

برای افزایش عمر لنت ترمز چه کنیم؟

عوامل زیر عمر لنت ترمز را افزایش می دهد و تفاوت زیادی در بهترین زمان تعویض لنت ترمز ایجاد می کند:

1 – رانندگی ایمن

حرکت نمایشگر، از جمله سر خوردن بین خودروها، یکی از دلایل اصلی افزایش سایش لنت است.

2- بار خودرو را کاهش دهید

اگر وسیله نقلیه برای حمل بار مناسب نیست اجسام سنگین را با این خودرو جابه جا نکنید.

3- کاهش ترمز اضطراری

سعی کنید ناگهانی ترمز نکنید و از گاز کمتر یا نیم کلاچ برای کاهش سرعت استفاده کنید.

4- در سرعت های بالا ترمز نکنید

توصیه ما به شما این است که قبل از اینکه به نقطه ای پر ترافیک برسید به تدریج حرکت کنید و سرعت خود را کم کنید.

انواع لنت ترمز از نظر جنس و زمان تعویض

ارگانیک: این نوع از الیاف غیر فلزی و متصل به قطعات کامپوزیتی ساخته شده است. سپس با موادی مانند گرافیت، پودر فلز پالایش می شود. در نهایت، فیلر ها برای کاهش نویز و انتقال گرما به اجزای دیگر اضافه شدند.

نیمه فلزی: این لنت ها مخلوطی از مواد آلی و فلزات مختلف مانند فولاد و آهن است. لنت ها بسیار سخت و مقاوم در برابر حرارت هستند.

فلزی: لنت های فلزی اغلب از ترکیب انواع مختلف فلزات تولید می شوند. لنت های فلزی زمانی به طور گسترده در اتومبیل های مسابقه استفاده می شدند. امروزه تولید و توسعه لنت های ارگانیک و نیمه فلزی، لنت های فلزی را تقریباً منسوخ کرده است.

مصنوعی: این نوع لنت ترمز به عنوان لنت پلاستیکی شناخته شده است. لنت های مصنوعی از مواد غیرآلی و غیر فلزی مانند فایبرگلاس و آرامید تشکیل شده اند. این لنت ها وزن بسیار سبکی دارند و در عین حال استحکام بالایی دارند. این لنت ها در برابر سرما و گرما مقاومت فوق العاده ای دارند و طول عمر آنها بسیار بیشتر از لنت های معمولی است. همچنین قیمت آن دو برابر مدل های دیگر است.

با توجه به توضیحات لنت ترمز آلی قدرت فوق العاده ای در ترمزگیری دارند اما این قدرت توقف بالا در نهایت لنت ترمز را در حین استفاده از بین می برد و فاصله زمانی تعویض لنت ترمز کوتاه تر می شود.  لنت های نیمه فلزی در اکثر خودروها با دوام تر هستند، اما قدرت توقف لنت های آلی را ندارند. همین امر در مورد لنت های سرامیکی نیز صدق می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست