دیر عوض کردن شمع های خودرو چه عواقبی داره ؟

 1. لنت لاین
 2. مقالات
 3. دیر عوض کردن شمع های خودرو چه عواقبی داره ؟
title%

شمع خودرو یکی از قطعات بسیار مهمی بوده که احتراق موتور خودرو ( روشن شدن ، حرکت کردن ، شتاب گرفتن و نرم کار کردن موتور )توسط آن انجام میشود ، اما این قطعه هم یکی از قطعات مصرفی است و نیاز است آن را در شرایط یا کیلومتر خاصی تعویض کنیم ..

زمان تعویض شمع های موتور خودرو :

شمع های موتور را باید هر 35 هزار کیلومتر تعویض کنید تا همیشه موتور خودرویتان در سلامت کامل باشد و به ایرادی بر نخورید ..( وایر ها را میتوانید پس از هر دوبار تعویض شمع ماشین عوض کنید)

دیر عوض کردن شمع های خودرو چه عواقبی داره ؟
روغن سوزی !

یکی از عواقب دیر عوض کردن شمع های خودرو افتادن آن به روغن سوزی است ، وقتی شمع ها ضعیف هستند احتراق موتور ضعیف و نصفه انجام میشود که در طی زمان طولانی باعث میشود خودروی شما به روغن سوزی بی افتد …

سخت روشن شدن خودرو :

در زمان استارت خودرو ، با استارت زدن شمع ها جرقه خواهند زد تا با احتراق موتور خودرو را روشن کنند ، ضعیف بودن شمع ها باعث میشود که نیاز باشد طولانی تر استارت بزنید و خودرو سخت روشن شود که درطولانی مدت به قطعات استارت خودرویتان از جمله ذغال آن آسیب خواهد رساند.

سر و صدای اضافی از موتور :

وقتی شمع ها مستهلک میشوند سخت تر جرقه میزنند پس در نتیجه فشار بیشتری به شمع ها وارد میشود ، این فشار باعث میشود که در هنگام جرقه زدن ، صدای جرقه ی آن شنیده شود و صدای بلند ان گوش خراش باشد ..

گاز خوردن نوسانی موتور :

گاز خوردن نوسانی یعنی در مواقعی که خودرو خلاص و روشن است موتور ماشین خودش گاز میخورد و دور موتور بین 0 تا 2 به صورت نوسانی بالا پایین میشود .

کپ کردن موتور در حال حرکت :

اصطلاح کپ کردن یعنی در هنگامی که پدال گاز را فشار میدهید ، قبل از آن که خودرو شتاب بگیرد یک لحظه پدال خالی پایین میرود و بعد از آن گاز میخورد ..

شتاب ضعیف خودرو :

اگر حس میکنید خودرویتان سنگین و خفه حرکت میکند و دیر شتاب میگیرد بهتر است شمع های خودرویتان را معاینه کنید !

بالا رفتن مصرف بنزین:

با مستهلک شدن شمع ها که احتراق ضعیف انجام میشود ، خودرو برای حرکت کردن به بنزین بیشتری نیاز پیدا میکند و در نتیجه مصرف سوخت بالا خواهد رفت این مصرف در درصد چشمگیری تا 25 درصد بالا خواهد رفت و در طولانی مدت هم پمپ بنزین خودرویتان را از بین خواهد برد .

دود منبع اگزوز :

حتما مشاهده کردید که یک چوب خیس در هنگام سوختن دود زیادی از خودش پخش میکند ، این دود حاصل از سوختن ناقص چوب میباشد ، در موتور خودرو هم همین گونه است که وقتی شمع ها مستهلک شده و احتراق داخل موتور ناقص میشود ، دودی در مجرای اگزوز جریان پیدا میکند که از اگزوز خارج میشود که این دود سیاه ظاهر خودرویتان را زشت کرده ، هوارا آلوده میکند ، معاینه فنی از شما ایراد خواهد گرفت و در طولانی مدت باعث پر شدن کاتالیزور اگزوز خواهد شد .

بله ! تمام این مشکلات بخاطر تعویض نکردن این قطعه کوچک به وجود خواهد آمد ، پس بهتر است که قطعات مصرفی را به موقع عوض کنیم ، زیرا که دیر تعویض کردن این قطعات به مراتب هزینه های بیشتری را برایتان به همراه خواهد داشت . یک راننده ی خوب و ماهر همیشه در یک دفترچه کیلومتر تعویض قطعات مصرفی اش را یادداشت میکند تا زمان تعویض آن هارا فراموش نکند .

ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید 🙂

لنت لاین مرجع تخصصی سیستم ترمز خودرو .

3.9/5 - (158 امتیاز)
در هنگام شست و شوی ماشینت این سه تا کارو نکن
چیمیشه که ترمز های ماشین خالی میکنه

14 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • دهقانی
  3 دی 1402 5:05 ب.ظ

  بسیار عالی وآموزش خوبی بود و ممنونم از راهنمایی شما

  پاسخ
  • 300 هزار کار کرده اما شمع عوض نکردم چون جنس ها قلابی هستن همون فابریک بهتره

   پاسخ
 • عالی بود

  پاسخ
 • بهزاد مداحی از آران و بیدگل
  4 دی 1402 10:02 ق.ظ

  دمت گرم

  پاسخ
 • شمع و وایر پراید خریدم ۸۰۰هزار تومان، ریدم تو این مملکت، لعنت به این زندگی.

  پاسخ
 • لذت بردم تشکر

  پاسخ
 • محسن ریاضت
  5 دی 1402 9:26 ق.ظ

  عالی بود سپاس

  پاسخ
 • نارویی
  6 دی 1402 2:53 ب.ظ

  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
 • گرگ افغانی
  7 دی 1402 11:05 ق.ظ

  برو دعا کن پراید داری یک تعویضی روغن و لنت ترمز جلو یک دست شمع ۳۵۰۰۰۰۰تومان آب خورد ال نود اوایل که ال نود تولید شد قیمت ماشین ۷ میلیون تومان بود ای یک شیشه جلوی اوپتیما فابریک ۷۰ میلیون تومان مملکت امام زمان اسلام ناب محمدی این است در سرزمین کفار همین شیشه ۱۶ دلار است با یک روز کار کردن میتوانی ۱۰ بار شیشه جلوی ماشين اولتیماتوم را عوض کنی اینجا با یک سال کار کردن البته بعد یک سال ۷۰ میلیون شده ۲۰۰ میلیون. به کوری چشم شاه. زمستان هم بهاره

  پاسخ
 • عالیه دست شما درد نکنه از اینکه وقت گذاشته و راهنمایی می فرمائید.

  پاسخ
 • حمید شجری
  8 دی 1402 11:04 ق.ظ

  عالی و مفید بود، کمک به تشخیص عیوب ماشین میکنه و اطلاعات فنی بهتری رو یاد گرفتم

  پاسخ
 • بسیار مفید بود تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پیشنهادهایی برای شما

فهرست
هنوز دو دلی؟ قسطی بخر.