چرا لنت ترمز صدا می دهد

یکی از موقعیت های خاصی که در حین ترمز گرفتن خودرو با آن مواجه می شوید، صدا دادن و سوت کشیدن لنت ترمز است که در دراز مدت آزاردهنده نیز خواهد بود. از این روی اهمیت زیادی دارد که علت سوت کشیدن لنت ترمز را به خوبی شناخته و برای رفع یا پیشگیری از آن اقدامات لازم را انجام دهید.

علت صدا دادن لنت ترمز

دلایل صدا دادن لنت ترمز را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

کیفیت ضعیف لنت ترمز

یکی از اصلی ترین دلایل صدا دادن لنت ترمز، کیفیت پایین و ضعیف لنت ترمز است. به همین دلیل همیشه توصیه می شود که برای خرید لنت ترمز، به سراغ برندهای قوی و دارای کیفیت ممتاز بروید که سازگاری کامل با خودروی شما داشته و بتوانید از آن ها بدون هیچ مشکلی در دراز مدت استفاده کنید.

تمام شدن لنت ترمز

یکی دیگر از دلایلی که با آن معمولا مواجه هستیم، تمام شدن لنت ترمز است. در این شرایط نیز حین ترمز گرفتن، صدایی شبیه به کشیدن دو جسم فلزی روی هم به گوش می رسد که اتفاقا بسیار گوش خراش است. در صورتی که شما عادت به ترمز گرفتن پشت هم داشته باشید، باید زودتر از حد معمول انتظار تمام شدن لنت ترمز خودروی خود را داشته و حتما به موقع نسبت به چک و تعویض آن اقدام کنید.

وجود جسم خارجی بین لنت ترمز و دیسک

در صورتی که حین حرکت هر جسم خارجی چون سنگ ریزه بین لنت ترمز و دیسک خودروی شما گیر کرده باشد، حین ساییده شدن این دو قطعه به یکدیگر، صدای تیز و آزاردهنده به گوش می رسد. در این شرایط بازبینی لنت ترمز کمک خواهد کرد تا در صورت قرار گرفتن جسم خارجی بین لنت ترمز و دیسک، نسبت به دفع آن اقدام لازم صورت بگیرد.

ایراد در فنرهای لنت ترمز

اگر فنرهای لنت ترمز دارای ایراد شده باشند، درگیر شدن لنت ترمز و دیسک چرخ ها، موجب بروز سر و صدا خواهد شد.

شل بودن کالیپرها

در صورتی که کالپیرها شل شده باشد، در زمان ترمز گرفتن، صدای سوت از خودرو شنیده می شود. به علاوه در شرایطی که کالیپرها تمام شده باشند نیز همین صدای سوت را خواهید شنید.

اشکال در نصب لنت ترمز

همین طور در صورتی که در نصب لنت ترمز نیز مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است حین ترمز گرفتن ارتباط درست بین لنت ترمز و دیسک اتفاق نیفتاده و صدای آزاردهنده ای به گوش برسد. به این دلیل است که گفته می شود باید حتما نصب لنت ترمز به درستی صورت گرفته و در خصوص آن با اختلالی روبرو نباشیم.

زنگ زدن دیسک چرخ

در شرایطی که دیسک چرخ خودرو دچار زنگ زدگی شده باشد، احتمالا حین ترمز گرفتن، به ویژه ترمز گرفتن های پی  در پی، صدای جیر جیر از لنت ترمز خواهید شنید. از این روی لازم است که حتما این موضوع زنگ زدن دیسک چرخ ها نیز به درستی بررسی شده و اقدام لازم برای رفع و پاکسازی آن صورت بگیرد.

کلام آخر

در بالا به دلایل مختلف صدا دادن لنت ترمز اشاره کردیم. شما چه موارد دیگری را به این فهرست اضافه می کنید که در لیست فوق از قلم افتاده باشد؟ تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

امتیازتان را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پیشنهادهایی برای شما

فهرست